Põlevkivikeemia 85

Peeter Somelar, "PTK"Põlevkivitööstuse peamised valdkonnad nagu põlevkivi kaevandamine ja –keemia on muuseumi kunstikogus üks oluliseimad ja esindatud mitmesaja erineva tööga. Mõlemad teemad kannavad edasi kohalikku identiteeti ja on Eestis ainulaadsed.
Käesolev fondinäitus (järjekorras kolmas) on seoses põlevkiviõlitööstuse 85.aastapäevaga pühendatud põlevkivikeemiale.
Paljud kunstnikud on käinud spetsiaalselt põlevkivi kaevandamist ja töötlemist jäädvustamas. Neist enamus töödest on teostatud heal või väga heal kunstiliselMiroslav Otkovitch, "Põlevkivitööstus" tasemel. Kunstnikud Richard Sagrits, Esko Lepp, Alo Hoidre, Priidu Aavik, Valdur Ohakas, Konstantin Mihailov, Nigul Espe, Maret Olvet, Valli Lember-Bogatkina ja Evald Okas on eesti kunsti tundvale inimestele tuttavad nimed. Vähem teatakse ehk akvarelliste Ester Roodet või Aleksander Pilarit, kellelt on näitusel üks monotüüpia. Paljudele on tundmata Ukraina kunstnik Miroslav Otkovitš (praegu töötab Lvovis –
ekspert ikoonide alal) ning Venemaalt pärit akvarellistid Vassili Venelivtsev ja Vladimir Košeljov - kellel on huvitavad dekoratiivsed maalid, mis on maalitud kas laia pintsliga või lausa švammiga.
Richard Sagrits, "Kohtla-Järve"Lisaks tuntud kuulsuste töödele on eksponeeritud ka kohalikud kuulsused: graafik Juri Orlov, akvarellistid Leili Pure ja Lea-Tuti Livšits.

Õlimaale näeme Helvi Ormanilt ja säravates värvides Peeter Somelarilt, kes küll hiljem lahkus Ida-Virumaalt Pärnusse kunstipedagoogi tööle.
Kahekümnelt kunstnikult, mitmepalgelised, akvarellis, graafikas ja õlimaalis tehtud tööd teevad näituse ekspositsiooni huvitavaks ja mitmepalgeliseks.