„VAATED“

Aleksander Pilar, “Tööstusmaastik”Käesoleva näituse peamiseks eesmärgiks on välja tuua pastell- ja akvarelltehnikas tehtud Ida Virumaa vaated aastatest 1947-1997. Esindatud on koha-, tööstus- ja loodusvaated ning nii mõnigi töö võib esindada kõiki kolme – nagu Ida-Virumaa vaated tegelikkuses ongi.
Lisaks niigi vilumusi nõudvatele tehnikatele, pastell, kui üks õrnemaid, on näitusel näha ka segatehnikaid A.Jartsevi, A.Pilari ja N.Espe töödes ning L.Mikko, A.Hoidre, P.Aaviku ühistöös, mis oli eskiisiks maalile “ENSV tõusev tööstus” ning samuti on väljas T.Breideksi eksperimendid akvarelltehnikas.
Näituse külastajale pakuvad kindlasti suurt äratundmisrõõmu kohavaated. Ajaloo nostalgiatArkadi Jartsev, Jõhvi 1919. a. Sügis tekitavad A.Jartsevi pastelltehnikas tehtud Jõhvi linnavaated aastatest 1908-1929 (tööd valmisid 1986), kus võib näha tänaseks hävitatud vana postihoonet. Kohtla Järve linnavaadetest on ajaloohõngulised L.Pure „Punane tänav“ (1971) ja J.Kolpakovi „Mai keskpäev“ (1976), kohad, mis tänaseks tundmatuseni muutunud. P.Aava „Järve mõis“ on kohavaadetest üks säravamaid, otseses mõttes. Lisaks ka Kukruse, Sillamäe, Kiviõli ja teised.
Loomulikult on esindatud Ida-Virumaale omased tööstusvaated ja tehismäed. A.Pilari akvarell „Tööstusmaastik“ torkab silma oskusliku pintsli käsitlusega. V.Lember-Bogatkina eestvedamisel 1986.a korraldatud akvarellistide laagrist osavõtjatelt on kunstikogus paarkümmend tööd, s.h on näitusel heal tasemel T.Andrejeva ja V.Vežhlivtsevi tööstusvaated ning Ukraina kunstniku M.Otkovitsi kolm kompositsiooni. Omamoodi leiuks on P.Somelari julge ja erksavärviline „Maastik mägedega“.
Vastukaaluks linna- ja tööstusmotiividele pakuvad näituse külastajatele rahulike loodusvaateid A.Jartsev ja M.Ostroumova pastelltehnikas ning S.Kaljuvee ja V.Lember Bogatkina akvarelltehnikas.